Translate Toolkit & Pootle

Tools to help you make your software local

User Tools


Pootle howto: jak systém používat

O Pootle

Jméno je zkratkou z “PO-based Online Translation / Localization Engine”. Možná si budete chtít přečíst toto. Pootle je webovým portálem, který vám usnadní překládání. Pootle je svobodným softwarem pod licencí GPL. Můžete si jej stáhnout a používat svou vlastní verzi, když budete chtít. Můžete se také mnoha způsoby podílet na jeho vývoji (aniž byste nutně museli umět programovat). Projekt Pootle je hostovaný na http://translate.sourceforge.net, kde můžete nalézt podrobnosti o zdrojovém kódu, poštovní konferenci a další.

Registrace

Přestože kdokoli může prohlížet tyto soubory, jen registrovaní uživatelé je mohou editovat a být oceněni za své úsilí. Proto prvním krokem před započetím překladu je registrace.

Můžete se zaregistrovat pomocí dvou jednoduchých kroků, za předpokladu, že máte e-mailovou adresu:

  1. Zadejte své Uživatelské Jméno, Heslo a funkční e-mailovou adresu, zvolte “Registrovat” a na váš e-mail bude poté odeslán aktivační kód.
  2. Po obdržení aktivačního kódu a přihlašovacích detailů přejděte na Aktivační stránku a zadejte tyto údaje. Zvolte “Aktivovat účet” a váš účet bude aktivován.

Přihlášení a nastavení Stránky Uživatele

Nyní, když jste již registrovaným uživatelem, se přihlaste do Pootle.

Jakmile se přihlásíte, ocitnete se na své Stránce Uživatele, která obsahuje odkazy na vámi zvolené jazyky a projekty. Zvolte “Změnit možnosti” a budete moci upravovat vaši Stránku Uživatele. Po zvolení “Domů” na postranní liště se vrátíte na svoji Stránku Uživatele.

Procházení stromu souborů

Jakmile je vaše Stránka Uživatele nastavená, můžete se dostat k souborům na překlad pomocí odkazů na vaší stránce. Další cestou, jak najít soubory k překladu je přes hlavní stránku. Hlavní stránka zobrazuje dvě kategorie - Jazyky a Projekty. Zvolením jazyka získáte seznam projektů dostupných pro překlad v daném jazyce; zvolením projektu získáte seznam jazyků, do kterých ho lze překládat. Jakmile si zvolíte projekt i jazyk, dostanete se k souborům pro překlad.

Online překládání v Pootle

Ke každému souboru na překlad lze přistupovat dvěma způsoby - “Rychlý překlad” vám zobrazí pouze fuzzy (nejasné) a nepřeložené výrazy, zatímco “Přeložit vše” vám zobrazí všechny výrazy v souboru, přeložené i nepřeložené. V obou případech na obrazovce uvidíte dva sloupce. V levém sloupci budou řetězce na překlad a vpravo jejich současný překlad.

Aktuálně upravovaná položka se zobrazí jako textové pole s možnostmi “Přeskočit”, “Navrhnout” nebo “Odeslat” pod ním. Můžete tedy vložit text do textového pole a odeslat nebo přeskočit k dalšímu odstavci.

Můžete také přímo vstoupit do kteréhokoli jiného odstavce, pokud podržíte kurzor nad pravým okrajem textu a následně kliknete na možnost “Upravit”, která vpravo vyskočí.

Další pomoc od Pootle

K výše uvedeným možnostem si můžete navíc také stáhnout PO soubor nebo XLIFF či CSV verzi. Můžete také přeložit PO či XLIFF soubor offline ve svém oblíbeném editoru a pak jej nahrát zpátky. U vícesouborových projektů si můžete stáhnout zazipovaný soubor všech PO souborů složky a nahrát zpět zazipovaný soubor s přeloženými PO soubory.